Rituály

 

Rituál slouží jako zastavení se, představuje transformační cestu přerodu ze starého k novému, vědomé přijetí změny v životě a její integraci. Rituály mohou pomáhat ke zvládnutí některých psychologických vývojových úkolů, které probíhají od početí do smrti. V neustálém procesu vzniku, přeměny a zániku si v jednotlivých životních meznících dopřejme poklid a uvědomění, že právě teď jsme součástí změny.

Rituálů nám dodnes nezůstalo mnoho a i těch pár, které ještě dodržujeme (např. oslavy narozenin, tradice svátků Vánoc a Velikonoc, promoce, svatba, pohřeb) absolvujeme tak nějak v běhu.

Co mohu udělat pro svůj posun vpřed právě ted?

Stačí maličkosti. Pozoruj svůj denní, týdenní, měsíční a roční koloběh…
Co je navíc můžeš opustit, co Ti chybí můžeš přidat, změnu může udělat každý, inspiruj se a tvoř:

* Denní, měsíční a sezonní rituály:

Uvítací rituály při vítání a loučení, ukládání ke spánku, usínání a probouzení, hygienické, sexuální, stravovací návyky, proměny fyzické, psychické a menstruační cyklus, pozornosti a dárky, volnočasové a rekreační činnosti, sportovní, setkávání se s přáteli, afirmace a záměry, meditace, rituály oslavující změny ročních období, oslavy jarní a podzimní rovnodennosti, letního a zimního slunovratu.

* Rodinné a životní rituály:

Oslavy narozenin a svátku, tradice, vstup do školky a školy, maturita, promoce, první zaměstnání, odchod do důchodu, loučení se svobodou, předsvatební a svatební rituály, výběr jména pro dítě, narozeni dítěte a přivítání do rodiny a života, stříhání prvních vlásků, vypadnutí prvních zoubků, rituál prvního milování, rituály ztrát (nenaplněná očekávání, nedořešené záležitosti, práce, bydlení a místa, odloučení, rozvod, nemoc, rozloučení se s nenarozeným dítětem, pohřeb a úmrtí).

* Přechodové rituály:

Rituál první menstruace, těhotenství, porodu a mateřství, menopauzy.

* Rituály požehnání:

Sobě, lidem, obydlím i věcem / předmětům.

Rituály připravujeme na základě odborných antropologických (Bc. Michal Vondruška) a psychologických znalostí a psychoterapeutických zkušeností (Mgr. Martina Vondruskova).

Cena rituálu se odvíjí od náročnosti a délky trvání